İçerik Alanına Git Menüye Git

Geleceğe Orman

Nesiller ormanlarla birlikte büyüsün!​

Geleceğe Orman’la Hayalimizdeki Dünyaya!

Kapsayıcı ve katılımcı bir yaklaşımla sürdürülebilir değer yaratan geleceğin bankası olma vizyonu ile Bankamız insana, topluma ve çevreye duyarlı etik ve sorumlu bankacılık ilkesi doğrultusunda hareket etmektedir. Banka olarak, 2008-2012 yılları arasında Tarım ve Orman Bakanlığı ve TEMA Vakfı ile gerçekleştirdiğimiz “81 İlde 81 Orman” projemiz kapsamında 2 milyondan fazla 3 milyona yakın fidanın doğaya kazandırılmasını sağladık. İlerleyen dönemde, çeşitli bankacılık ürünlerimiz aracılığıyla TEMA Vakfı ile olan işbirliğimizi genişleterek doğal varlıklarımızın ve topraklarımızın korunmasına katkımızı sürdürdük.

Geleceğe Orman, Bankamızın Cumhuriyet’in kuruluşuna uzanan köklü geçmişiyle taşıdığı değerlerin ve sürdürülebilir bir gelecek hedefinin ürünüdür. İşCep’ten Geleceğe Orman’a katılarak yapacağın bankacılık işlemlerinin yanı sıra gündelik hayattan aktiviteler karşılığında karbon puan kazanırsın. Kazandığın karbon puanlar hedef değere ulaştığında ise Bankamızın TEMA Vakfı aracılığıyla adınıa bağışlayacağı fidan ile geleceğe sahip çıkan bir iyilik hareketinin parçası olabilir ve karbon ayak izini azaltabilirsin.

Karbon Ayak İzi Nedir?

Karbon Ayak izi, üretilen sera gazı miktarı açısından bireylerin yaşamsal aktivitelerinin çevreye verdiği zararın birim karbondioksit cinsinden ölçüsüdür. Her adımımızı takiben oluşturduğumuz karbon ayak izimiz, küresel ısınma ve iklim değişikliği kapsamında yaşadığımız dünyaya ve doğal hayata geri dönülmez zararlar vermektedir.

İklim krizi karşısında artık boşa harcayabileceğimiz daha fazla zamana ve kaynağa sahip değiliz. İklim kriziyle mücadelede, ormanları koruma ve artırma, okyanus canlı çeşitliliğini muhafaza etme, efektif tarım yöntemleri ile daha fazla boş araziyi doğaya terk etme, hayvancılık sebebiyle ortaya çıkan sera gazı salınımı azaltma ve sosyoekonomik yapının nüfus artışıyla dengeli bir şekilde gelişmesi öne çıkmaktadır. Bu tehlike karşısında bireysel birtakım önlemler alarak ve karbon ayak izimizi azaltarak mücadele edebiliriz.

Karbon Ayak İzimizi Nasıl Azaltabiliriz?

Enerji ve kaynak tasarrufu yaparak ya da bazı alışkanlıklarımızı değiştirerek karbon ayak izimizi azaltabiliriz. Örneğin, araç kullanmak yerine yürümeyi, toplu taşımayı tercih etmek ya da bisiklet ve elektrikli scooter gibi alternatifleri kullanmak sebep olduğumuz karbon salınımını azaltır. Enerji kaynaklarını verimli kullanmak, enerji tasarruflu teknolojileri tercih etmek, beslenme için tercihlerimizi yerel üreticilerden yana kullanmak, çöplerimizi ayrıştırarak geri dönüşümü benimsemek gibi yöntemleri de karbon ayak izimizi azaltmanın alternatifleri olarak sıralayabiliriz.

Karbon Puan Nedir? Geleceğe Orman’ı Nasıl Kullanabilirsin?

Karbon puan, fidan bağışı için gerekli hedef değerine ulaşmak için Geleceğe Orman’da gerçekleştireceğin işlemler karşılığında kazandığın, parasal karşılığı olmayan puanlardır. Biriktirdiğin karbon puanlar, geleceğin ormanındaki fidanın doğadan temizleyeceği karbonu temsil ediyor.

Geleceğe Orman uygulamasını kullanabilmek için İşCep içerisinde yer alan menüden katılım tercihini iletmen gerekmektedir. Uygulamaya katılım tercihini iletmenin ardından uygulama içerisindeki görevleri tamamlayarak karbon puan kazan, karbon puanların biriktikçe Banka senin adına fidan bağışlasın.

Çok güzel şeyler
paylaşıyoruz!

Sana rehberlik edecek yol arkadaşın Maximum Genç'in sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutma!

İş'te Kariyer

2018 ve 2019 yıllarında "Forbes GLOBAL WORLD'S BEST EMPLOYERS 2000" listesinde "En İyi 500 İşveren" arasında yer alan tek Türk Bankası olan İş Bankası'nda kariyer fırsatları, çalışma ve sosyal hayat, yan haklar ve daha fazlasına göz at!

Kariyer Fırsatlarını İncele

Video yükleniyor...
İnternet hızına göre yüklenmesi 2-3 dakika alabilir.